Δημιουργία Σεναρίου

Για την υποβολή ενός σεναρίου διδασκαλίας ή ενός σχεδίου εργασίας (project) παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα παρακάτω πρότυπα έγγραφα στα οποία θα συμπεριλάβετε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τους χρήστες του σεναρίου ως εξής:

Έγγραφο #1:

Λίστα απαραίτητων υλικών για την πραγματοποίηση της εργαστηριακής δραστηριότητας.

Συμπληρώνεται ένα έγγραφο για κάθε δραστηριότητα. Αποσκοπεί στο να βοηθήσει τους διδάσκοντες να συγκεντρώσουν όλα τα απαραίτητα υλικά. Περιλαμβάνει το όνομα κάθε υλικού, φωτογραφίες, υπερσυνδέσμους όπου είναι απαραίτητο.

Έγγραφο #2:

Λίστα υπερσυνδέσμων στο απαραίτητο λογισμικό.

Περιλαμβάνεται υπερσύνδεσμος στον κώδικα του Arduino, υπερσύνδεσμος σε εφαρμογή για κινητές συσκευές (αν υπάρχει), υπερσύνδεσμος στην ιστοσελίδα του MLabEx Project όπου έχουν αναρτηθεί βίντεο από τη δραστηριότητα.

Έγγραφο #3:

Εργαστηριακή δραστηριότητα. Οδηγός εκπαιδευτικού. Αναλυτικός οδηγός του εκπαιδευτικού για την εργαστηριακή δραστηριότητα.

Περιλαμβάνει: Σκοπό, φιλοσοφία του πειράματος. Οδηγίες για την διαμόρφωση του απαραίτητου υλισμικού και τον προγραμματισμό με τον κατάλληλο κώδικα. Οδηγίες για την βαθμονόμηση αισθητήρων (αν χρειάζεται) και την επικοινωνία με κινητές συσκευές. Περιγραφή των βημάτων διδασκαλίας.

Έγγραφο #4:

Εργαστηριακή δραστηριότητα. Φύλλο εργασίας.

Πρόκειται για το φύλλο εργασίας που θα λάβουν οι μαθητές/μαθήτριες. Εκτυπώνεται και μοιράζεται ή διανείμεται σε ηλεκτρονική μορφή από τους διδάσκοντες. Δημιουργείται βασιζόμενο στη διερευνητική προσέγγιση της εργαστηριακής διδασκαλίας, εξάπτει την διάθεση αναζήτησης και διευκολύνει την ανάληψη πρωτοβουλιών από τους μαθητές.

Χρήσιμο και εξαιρετικά βοηθητική θα είναι η υποβολή ενός σύντομου βίντεο, διάρκειας μερικών δευτερολέπτων όπου θα αποτυπώνεται η χρήση της κατασκευής.

Παρακάτω θα βρείτε όλα τα απαραίτητα κενά πρότυπα- αρχεία για τη δημιουργία ενός εκπαιδευτικού σεναρίου

Attachments